Hirudo medicinalis

Pijavica lekárska

Pjavice lekárske neliečia len chorý orgán, ale je to živý, veľmi zložitý, originálny, nešpecifický stimulátor pôsobiaci na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Cervené krvinky

Ako to funguje?

Výsledkom pôsobenia Pijavice lekárskej je zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme, ako napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru a teda zlepšenie zdravotného stavu. Likviduje ostatné baktérie v tele. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému. Vzhľadom na to, že pijavica detoxikuje telo je potrebný zvýšený príjem tekutín pre lepšie odplavovanie škodlivín z tela.

Dopamín

Hirudín

Destabiláza

Histamín

Bedelín

Hirustazín

Gilantín

Apyráza

Hementín

Hyalurondiáza

Lipáza a Esteráza

Znecitlivujúce látky

Antielastáza

Látka rozpínajúca cievy

Neurotransmitery

Kinín

Výber
najpodstatnejších
látok
ktoré
pijavica
obsahuje

Zlúčenina bielkovinovej (proteínovej) povahy, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi, bráni tvorbe trombov a rozkladá ich, okrem toho rozťahuje vlásočnice a vyvoláva miestne znecitlivenie.

Je enzým charakteristický silným účinkom na zrážanie krvi, pôsobí na rozkladanie zrazenej krvi, čím otvára nové možnosti v hirudoterapii. Destabilaza obsahuje tiež unikátnu zlúčeninu PROSTAGLANDÍN (podobnú ako PROSTACYKLÍN). Výrazne regeneruje krvné cievy, zažívaciu sústavu a tiež reguluje hladinu cukru v krvi. Najviac záhadnou vlastnosťou pri prostaglandíne je "samoregulácia" tlaku krvi. Vysoký tlak znižuje a nízky tlak zvyšuje. Tento efekt nie je objasnený a je predmetom vedeckého skúmania.

 

Je nenahraditeľný liekmi klasickéj medicíny, nezanecháva vedľajšie účinky a cievy zostávaju chránené. Často používaný pri liečení šedého zákalu.

Prirodzene sa vyskytuje i v ľudskom organizme a jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, keď sa uvoľňuje vo veľkom množstve. Úloha histamínu v priebehu fyziologických dejov zatiaľ nie je presne známa. Jeho hlavné funkcie sú regulácia mikrocirkulácie v tkanivách pôsobením na H1 a H2 receptory stien ciev. Zdrojom takto pôsobiaceho histamínu sú jednak bunky umiestnené popri kapilárach ako aj pri periférnych nervových zakončeniach, kde je histamín syntetizovaný ako mediator plniaci úlohu transmiteru. Histamín je dôležitým mediátorom skorej fázy alergickej reakcie, ale aj zápalu a ovplyvňuje žalúdočnú sekréciu.

Má protizápalové účinky a šíri sa tkanivom.

Je ďaľší nedávno identifikovaný antikoagulant produkovaný  Hirudo medicinalis.

Pôsobí ako antikoagulant.

Silný enzým upravujúci lepkavosť krvi.

Je protifibridným enzýmom schopným predcházať hustnutiu krvi a tiež odbúrava (inkoaguluje) vzniknuté zrazeniny.

Je látka s dvojitým účinkom. Je silným antibiotikom so silným účinkom prenikať cez bunkovú stenu a tkanivá tela.

Látky rozkladajúce tuk

Bližšie neidentifikované, s výrazným protibolestivým efektom v súvislosti s NEUROPEPTIDOM produkovaným pijavičkou. Neuropeptidy spôsobujú ENDORFÍNY známe ako HORMÓNY ŠTASTIA. Výsledné priaznivé pôsobenie je: - strata nepokojných pocitov, odstránenie psychickej a fyzickej nepohody, zvýšenie znášanlivosti, likviduje zlé vnútorné pocity, depresie, otravnosť, zmierňuje pocity spojené s drogovou závislosťou a alkoholizmom.

Bráni pôsobeniu elastáz, enzým, ktorý rozkladá kožný elastín.

Veľmi podobná histamínu, bližšie neidentifikovaná organická zlúčenina. Prvý krát ju bližšie opísal v r. 1939 Lindemann. Bolo to potvrdenie skoršieho pozorovania (Magnus 1928).

Biochemická zlúčenina regulujúca elektrické impulzy v nervových bunkách. Obsahujúce dopamín, serotonín, acetylocholin a tiež enkepfalín. Majú veľký vplyv na obmedzenie pocitu smútku, rozrušenia, psychickej depresie, nerovnováhy spánku, silných emocionálnych a senzitívnych pocitov, psychózy a šialenstva spôsobeného drogami typu LSD alebo amfetamínom. Okrem toho má serotonín vplyv na reguláciu správnej teploty tela.

Biologicky vysoko účinná látka bielkovinovej povahy v krvnej plazme ovplyvňujúcej rozširovanie ciev, zvyšujúci priepustnosť kapilár.

Ako pijavice pôsobia

Domov

Kontakt

Terapia

Predaj

Kurzy

Najčastejšie otázky

Galéria

Katarína Legátová pijavicalekarska.eu@gmail.com 0903 511 581 ®2016 all rights reserved, designed and developed by Dávid Bartoš